9 Temmuz 2009 Perşembe

İyiki doğdun Tesla!

Blog camiasında değişik bir tür yetişmekte.. Sürekli güncel olaylara değinen,sütten çıkmış ak kaşık tavırlarında,devamlı etrafı eleştiren yargılayan ve şiddetle kınayan,espri yapmayı seviye düşüklüğü gibi düşünen(daha doorusu isteseydide yapabilir miydi şüpheliyim) kusursuz yaratıklar. Onlar yüzünden güncel konulardan bahsetmeye korkar oldum. Yeri gelmişken,biraz daha sabrınızı isteyerek bir diğer türdende bahsetmek istiyorum. Biz onları olduu gibi bağrımıza basarmıydık bilmem ama onlar illa bi başka kılıkta görünmeyi seçtiler.Kendi özünden utanan,İstanbulda yaşamanın ne olduunu ve hatta 3den fazla semtini bilmediği halde saçma bi İstanbul sevdasına kapılmış bi tür. Bunlar bana gündem yaratıklarından daha itici geliyo..


Bende ne dolmuşum maşallah.


Ama bir yöndende konudan uzaklaşmış sayılmam.İkiyüzlü insanlar tarihtede bolca var. Bu arkadaşlar sadece kendilerini kandırırlarken Edison gibileri zamanında pek çok kişiyi kandırmış.Efendim,Nikola Teslanın doğum günü bugün.Florasan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını keşfeden Sırp asıllı fizikçi,mucit,elektirik ve makine mühendisi.19. ve 20. yüzyılın en ilginç buluşcusu..

Ampülün icat edilmediği,Edison'ın henüz doğru akım üzerine çalışmalar yaptığı günlerdeyiz.Teslanın elektriğe olan düşkünlüğünü ve zekasını farkeden Edison DC akımda yaşadığı her türden sorunu çözmesi için Tesladan yardım ister ve büyük paralar vadeder.Tesla bu işin altından kalkar,Edison'ı 100bin dolardan fazla masraftan kurtarır fakat parasını alamaz ve yolları ayrılır. Bu hikaye bana Graham Bell'in olayını anımsattı.Telefonu Antonio Meucci icat etti ama patentini alıcak parayı senelerce bulamadı.Aletini geri istediğine dair dilekçe yazdı fakat cevaben aletinin kaybolduunu söylediler.. İki yıl sonrada zamanında aynı laboratuvarı kullandığı Graham Bell telefon adını verdiği icadıyla öne çıktı. Meucci dava açtı.Davanın devamı sırasında 1889 yılında vefat etti ve dava düştü. Hay bin kunduz.. Adam kahrından öldüğü sırada Graham,Western Unionla yaptığı haksız anlaşmasından aldığı parasıyla gününü gün ediyordu demek.. Böyle haksızlıkları hatırlayınca sırtımdan başıma dooru bi doygunluk bi tıkanıklık hissi yükseliyo.. Grahamın torununun torununu bulup telefon kordonuyla öldüresim geliyo.. Bk herif.

Hadi Meucci yine fakir adamdı ilerleyip yükselme şansı bulamadı parasızlığından. Peki ya Tesla? Teslanın sadece fikir olarak kalan o kadar çok düşüncesi vardı ki. 250 mil mesafeden 10 bin uçağı yok edebilecek ölüm ışınlarından bahsedebilen, dünyayı ortadan ikiye bölebileceğini iddia eden, hem sesin, hem de görüntünün (1800'lerin sonlarındayken daha) havadan aktarılabileceğine inanan, ve esasen, Edison'a DC elektrik sisteminin hiç bir işe yaramaz bir sistem olduğunu anlatan kişiydi Tesla. Eğer aykırı bi kişilik gibi görülmese ve bastırılmasaydı,ya da bunlara aslında hiç ihtiyacı olmadığı inancı olsaydı eminim Tesla bütün düşüncelerini gerçeğe dönüştürürdü. Ki aslında dönüştürdükleri bile fazlasıyla mükemmel icatlar..

Velhasıl Edisonla yolları ayrılınca Tesla elektrik iletimi için daha iyi bir sistem geliştirdi.AC sistemini.. AC,DCye göre büyük avantajlara sahiptir.Tesla'nın o zamanlar yeni geliştirdiği transformatörleri kullanarak, AC voltaj yükseltilebilir ve ince kablolarla uzun mesafelerde iletilebilir. DC ise iletilemez. (Çünkü çok kalın kablolarla iletilirken her bir milkarede bir büyük bir güç istasyonu ihtiyaç duyar.) (hafif.org)

Tesla elektrik motorunuda icat ederek büyük bi başarıya imza atmıştı.Ve yaptığı işi daha kullanılır hale getirmişti.Edison DC sisteme çok para yatırdığı için her fırsatta AC akımın tehlikelerinden bahsetmişti.Kudurmuştu yani kısacası. =) Ouh olsun.

Teslam yavrumda 1898de ilk uzaktan kumandalı model botuyla,hala kırılmamış bir rekor olan 40 mt şimşek okuyla,1899da dünyanın her tarafına gönderilen ve kaynağına geri dönebilen enerji dalgalarıyla ağzımızı açık bırakmaya devam etti.

800den fazla patenti vardı.Engellenmeseydi çok daha fazlası olacağı söyleniyor.. Fakat bu modern dünyayı icat eden insan meteliksiz bi şekilde 86 yaşında,1943te vefat etti. Şu gün bile hala notları satır satır incelenmeye devam ediyor.

Ve biz böyle bi insanın ismini sadece Red Alert oyunundaki bi bina isminden ve Prestige filminden duyabiliyoruz.. Yazıklar olsun Edison. Pu.